вторник, 1 март 2011 г.

Cледващата дискусия

Здравейте, скъпи съмишленици!
Отдавна не сме ви писали, но ето че дойде време да ви съобщим така радостната новина, че първата ни дискусия ще си има продължение, на което ще обсъдим темата, дали можем българите да работим в екип за обща кауза. Тъй като преценихме да споделим нашата гледна точка по този въпрос по близо към самото събитие, днес ще ви разкажем повече защо организираме тези дискусии и какъв ефект се надяваме да предизвикаме чрез тях.
Както вече знаете, ние, Разномишлениците, сме си поставили предизвикателната цел (да постигнем цялостна и качествена промяна в българското гражданско ощество, за да се доближи то до мястото в представите ни, където всички искаме да живеем). Ние сме далеч от мисълта, че това може да стане само с обсъждания и поради тази причина си измислихме определението социална мрежа (не в смисъла на фейсбук) като съвкупност от множество преплитащи се връзки между НПО, сдружения и активни граждани, които всеки по свой начин вървят към осъществяването на някакво подобрение.
На нас ни се струва някак си обаче, че въпреки огромното количество достойни инициативи в страната, много от тях не успяват да постигнат необходимия обществен резонанс, защото им липсва достъп до контакти и механизми. В резултат на това е естествено понякога ентусиазмът да намалее, напредъкът да е бавен и ограничен или дори много прекрасни идеи никога да не бъдат осъществени. Затова тези дискусии са шанс за всички ни да опознаем другите организации, които творят чудеса, да дадем кураж един на друг и да видим, че индивидуалните ни усилия имат и резултат. Но, освен всичко това, искаме да провокираме всички ви да се замислите как можем заедно да работим паралелно и по по-грандиозен и всеобхватен проект, така че като успеем да сглобим всички парченца от пъзела (НПО и тн) всеки да реализира успех в областта на неговия граждански ангажимент?
Дискусиите няма да дадат директен отговор на този въпрос, но са чудесно начало и ще са невероятна възможност да чуете мнението на други като вас по фундаментални въпроси относно бъдещето на нашето общество. Ние вярваме, че всички заедно сме достатъчно опитни и образовани да съумеем да анализираме проблемите заедно и да идентифицирами различните методи за разрешаването им. Затова ние насочваме нашето внимание към възможноста да развием и усъвършенстваме дискусиите, така че да за бъдеще да превърнат в ефективен инструмент за решаване на сложни обществени казуси. Вярваме и в ентусиазма на всеки активист да предложи своето компетентно мнение по някои теми, за да изтъчем точно тази социална мрежа. Няма второ мнение, всички искаме да живеем в различна България, въпросът е как ще го постигнем и ще успеем ли да намерим сили да обсъдим и последваме най-удачната пътека.
Не на последно място, както самото име подсказва, дискусиите ни са възможност да генерираме идеи заедно, активното слушане се приветства, но не и пасивното присъствие. Спорът, който искаме да провокираме е продуктивен, той не е опит едно мнение да бъде наложено на друго и в най-успешния вариант се надяваме този спор да помогне на всички ни да достигнем до консенсусно решение.
Затова, с пожелание за повече диалог и с повече СМЕЛИ идеи ви очакваме на следващата ни дискусия на 18 април. А скоро очаквайте повече за темата на следващата дискусия, както и нашите мисли по нея.
Поздрави,
Разномишлениците

1 коментар:

  1. Съвременното цивилизовано общество е принудено да се занимава с все по-сложни дейности, за които силите и компетентността на един човек не достигат. Отдавна хората са разбрали необходимостта от организация, но съществуват различни принципи на такава организация и за конкретните случаи трябва да се помисли кой тип е най-подходящ. Благодарение на спецификата на японската нация, например, която е изградила традиции от векове, командно-административната система се оказва изключително подходяща. Тя, обаче, не е подходяща за нашите условия като хора, които се стремят към демокрация и индивидуализъм. В България, обаче, много добре може да сработи организация на единомишленици, които осъзнават необходимостта да обединят усилията си в името на общ интерес. Тази форма, уви, не е съвсем осъзната у нас поради ориенталското ни историческо минало и винаги странични фактори се стремят такъв екип да го приспособят към командно-административната система, с което го опорочават. Например, ако се създава някакъв сложен автоматизиран механизъм, където има нужда от добър специалист по механика и добър специалист по електроника, все ще се намери някой тъпанар да определи кой от двамата да бъде ръководител на екипа и кой на кого да бъде подчинен! А, бе, остави ги двамата да се разберат! Те са си от един ранг и ще намерят общ език, а интересът е взаимен.
    Посредствеността има свойството да се консолидира. Там обединението става върху основата на глупостта и затова притежава изключителна мощ. Много често на добрите специалисти посредствеността пречи. За съжаление, от десетилетия плуваме в посредственост! Това е проблем на обществото, за чието решаване предлагаме идея за дебатиране в: http://www.facebook.com/event.php?eid=175287952521390#!/note.php?note_id=196408820382082

    ОтговорИзтриване